Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena

Sākums » Aktualitātes

 

1949. gada 25. martā notika visplašākā Latvijas iedzīvotāju izsūtīšana uz Sibīriju un citiem attāliem PSRS reģioniem. PSRS represīvās iestādes deportēja apmēram 43 000 cilvēku. Bet tagad šajā dienā pieminam visus komunistiskā genocīda upurus. Arī mūsu skolas priekšteces Mežotnes J.Bisenieka Valsts Lauksaimniecības vidusskolas 12 audzēkņus, kas tika izsūtīti 1941. gadā. Viņu piemiņai mācību iestādes toreizējās atrašanās vietas - Mežotnes pils parkā 1990.gadā uzstādīts piemiņas akmens. Tā izveides iniciators bija izsūtīto jauniešu skolas biedrs Egons Fridrihsons. Apkārt akmenim tika iestādīti 12 koki piemiņai par katru no izsūtītajiem.  Izdzīvoja trīs kociņi. No izsūtījuma atgriezās 3 puiši.

 

Akmenī iekaltie vārdi „Viņu arkliem nolauza lemešus” ir atsauce  uz lauksaimniecības specialitāti, ko puiši apguva skolā un toreizējā skolas karogā ierakstītajiem tautasdziesmas vārdiem:

„Man arklinis labi meta,

 stalti gāja kumeliņš”.

 

Fragmenti no skolas biedru atmiņām (publicētas atmiņu krājumā  „Tēvzemes arāju cilts”) :

Alma Kukute-Cimere: „Aizvešana notika vairākas reizes. Piemēram, mūs sasauc zālē uz kādu lekciju, bet pēc tam uzzinām, ka trūkst dažu puišu. Vienu reizi...... mēs trīs meitenes.... negājām uz zāli, bet izgājām ārā no skolas otrajā pusē.. Apgaismotajā skolotāju istabā bija redzams, ka stāv mūsu zēni rokas gar sāniem, kāds ar pliku galvas virsu kaut ko raksta. Kad viņš piecēlās, mēs skrējām pie izejas durvīm-jā, ved mūsu zēnus. Mēs tikai paguvām iesaukties - uz redzēšanos, zēni! - un mašīna aizbrauca.”

 

Jēkabs Kampiņš, 1942. gada absolvents: “Kādu dienu Vilnis Ziemelis (skolas direktora dēls) ar sajūsmu stāstīja, ka trešajā klasē esot sava organizācija. Vilnis draudzējās ar tās klases puišiem Īskalnu un Sukuru. Sapulcējāmies vairāk nekā desmit zēnu kādā no internāta guļamistabām uz tādu kā dibināšanas sapulci. Atceros Zanta priekšlikumu visiem saukties par tautiešiem. Pēc neilga laika sākās apcietināšanas.

 

 

Mežotnes lauksaimniecības vidusskolas audzēkņiem 1941.gada janvārī uzrādīta apsūdzība par to, ka darbojušies pretpadomju organizācijā, piedalījušies nelegālās pretpadomju sanāksmēs un izstrādāja plānus cīņai ar padomju varu. Sodīti ar brīvības atņemšanu uz 5 gadiem.

 
 

 Informāciju sagatavoja skolas muzeja vadītāja Marina Kazanceva